Dom

Zadbaj o domek letniskowy

Domki letniskowe drewniane popularnie budowane są z Polskich rodzajów drzew, jak sosna lub świerk. Dzięki temu można je kupić w stosunkowo niskich cenach i sprawdzają się bardzo dobrze: w okresie zimowym zachowują ciepło, natomiast latem nie jest w nich duszno. Trzeba jednakże pomyśleć o tym, iż nie są do takiego stopnia wytrzymałe jak te, zbudowane z tropikalnych gatunków drzew, właśnie dlatego powinno się je dobrze przystosować, a potem sumiennie dbać o drewno. Domki stworzone z drewna poddane odpowiedniej pielęgnacji przez lata będą cieszyły oko i należycie nam służyły.

Profesjonalnie przystosowana do budowy deska drewniano musi być wystarczająco wysuszona, potraktowana impregnatem, a wówczas pokryta specjalną emalią i lakierem ochronnym. Domki bez pozwolenia sporządzone z takich elementów bez cienia wątpliwości wytrwają długie lata.

Warto jednakże pomyśleć o tym, że drewniane domki potrzebują również corocznego oczyszczenia elewacji. Na oczyszczoną i gładką elewację domku letniskowego musimy zastosować warstewkę specjalnego impregnatu. Pamiętajmy o prostej zasadzie: im mniej trwały rodzaj drewna, tym twardszy lakier je zabezpiecza.

Domki letniskowe drewniane z zewnętrznym tarasem nie powinny być pokryte lakierem na powierzchniach, miejscach, jakie są mocno narażone na wycieranie: powierzchni podłogi oraz poręczach. Takie elementy konstrukcyjne niewątpliwie lepiej pokryć substancją oleistą. Wyolejowanie powierzchni drewna, które było przedtem zaimpregnowane taką metodą nie wymaga głębokiego ścierania jak wtedy, kiedy zastosowano lakier. Olejowane fasady domku drewnianego wystarczy tylko wyrównać kolor aby następna nałożona warstwa oleju nie prezentowała się nieestetycznie.

Tagged , , ,