Dom

Ten support powinien trafić do łazienki dla niepełnosprawnych

Trudno pomyśleć o łazience dla niesprawnych ruchowo bez dedykowanego wyposażenia. Wiążą się one z montażem lub zaplanowaniem drzwi dla niepełnosprawnych, dużej powierzchni na manewrowanie wózkiem, dodania muszli klozetowej i minimum jednej umywalki dla niepełnosprawnych. Oprócz tego istotne jest wykorzystanie uchwytów oraz dodatkowych produktów pozwalającym osobom z ograniczeniami ruchu na samodzielne korzystanie z łazienki.

Jakie jest podstawowe doposażenie łazienki dla niepełnosprawnych?

Są cztery sposoby podziału wyposażenia łazienki dla niepełnosprawnych:
• Według układu – poręcze dla niepełnosprawnych kątowe, łukowe i proste, z dodatkiem siedziska do prysznica, podobne urządzenia do wanny
• Rozmiar rury – 200-350 mm.
• Materiał – stal wysokiej jakości lub alternatywne tworzywa, np. aluminium
• Kolorystyka i wykończenie – stal szlachetna polerowana lub matowa, malowana na biało lub rzadziej na pozostałe odcienie

Poręcze dla niepełnosprawnych – duży wybór

Wśród poręczy dla osób niepełnosprawnych można wymienić:

Uchwyty proste

Uniwersalne, oszczędne poręcze proste należą do najpowszechniej wykorzystywanych typów elementów małej infrastruktury wspomagających osobę na wózku. Są często wybieranym segmentem rozwiązań podczas projektowania pomieszczeń dla niepełnosprawnych. Wanna, umywalka, prysznic, ubikacja – miejsce montażu tych wygodnych konstrukcji może być dowolne. Ich podstawowy rozmiar znajduje się w przedziale 30-80 cm, kolejny to już 160 cm, wsparty dodatkowym mocowaniem. Sposób instalacji prostych poręczy dla osoby na wózku jest obojętny – zarówno w poziomie jak i w pionie.

Poręcze łukowe

Określa je kątowy łuk do zainstalowania między sąsiadującymi powierzchniami. Obojętnie, czy miejscem ich montażu będzie ściana czy podłoga. W obu przypadkach stosuje się poręcze stałe i uchylne. Uchwyty uchylne bardzo pomagają niepełnosprawnym. Z tego powodu stałe uchwyty znajdują zastosowanie przy umywalkach, a przy sedesach dominują wersje uchylne. Poręcze dla niepełnosprawnych tego typu montowane do podłoża – stosuje się tam, gdzie mamy nazbyt słabą ścianę. Usytuowanie przy WC zapewnia opcję uniesienia ramienia uchwytu, co daje osobie na wózku większe pole wykręcania.

Uchwyty umywalkowe

Dla osób z ograniczeniami ruchowymi mocuje się je właśnie przy miejscach z wodą bieżącą. Da się je zamontować z obu stron, ale każda strona to nieco odmienna konstrukcja – przed zamontowaniem przeczytaj instrukcję.

Uchwyty kątowe

Cechują się ostrzejszym niż łukowe zagięciem pod kątem 90 stopni lub rzadziej pod innymi kątami. Mocuje się je w różnych miejscach, zależnie od potrzeb. W ścienno-podłogowych, wannowo-prysznicowych i do wc pojawiają się wersje lewa prawa. Uzupełnia je poręcz kątowa prysznicowa, która ma tylko jedną wersję.