Dom

Pokoje, kuchnia oraz łazienka dla niepełnosprawnych – czego trzeba, aby uzyskać najodpowiedniejszy skutek ?

Do w miarę indywidualnej bytności ludziom z ograniczeniami w ruszaniu się potrzeba planowo zaadaptowanych lokum. Z racji niezdolności skazuje się je na regularne pokonywanie rozmaitych przeciwności, tymczasem da się zrobić, że ten szkopuł nie będzie im dokuczał w swym domu. Jak powinny wyglądać pokoje, kuchnia a także łazienka dla niepełnosprawnych?

Mieszkania dla inwalidów – ogólna charakterystyka

Jeżeli zabiega o domy publiczne na rynku, sporadycznie jak bywają sprzyjające prośbom inwalidów. Identycznie jest w wypadku używanych mieszkań z długą historią, pozyskiwanym na rynku wtórnym, jak i nowo projektowanych domów wielorodzinnych. Deweloperzy przeważnie poświęcają uwagę tylko temu, co wymuszają paragrafy. Rynek mieszkaniowy to obszar, który wydaje się niespiesznie podążać za rzeczywistością. Projektowanie lokali dla niepełnosprawnych ruchowo to naprawdę ważna sprawa. Stawia to przed projektantami wyzwanie, gdyż zazwyczaj niezbędne bywa wyburzenie niektórych ścian oraz postawienie nowych tak, aby osiągnąć zwiększoną kubaturę. Innym priorytetem jest likwidacja progów i wyrównanie podłoża w każdym pokoju. Przeważnie trzeba wszelkie zmiany wykonać tuż po otrzymaniu kluczy, oczywiście zlecając je fachowcowi. W tak kluczowej kwestii każdy, komu zależy na urządzeniu mieszkania dla osoby z niepełnosprawnością ruchową, powinien dokładnie wiedzieć, czego oczekuje, by móc rozliczyć zleceniobiorcę z wykonanego zadania.

Jak musi prezentować się rozkład mieszkania dla osoby na wózku – istotne cele do zrealizowania

Jest bardzo wiele warunków, które trzeba spełnić, by osoba niepełnosprawna miała pełną przestrzeń do manewrowania. Zacznijmy od podstaw. Z konieczności mają ogólny charakter, a nie z dostosowaniem do jednostkowych uwarunkowań. Bardzo ważną kwestią są sugestie odnośnie komunikacji. Są to:

• rozstaw otworów drzwiowych – minimum 90 cm,

• przestrzeń do zawracania wózkiem – powinien stanowić promień skrętu o średnicy minimum 130 cm, najlepiej jednak 150 cm,

• wysokości progów nie powinny być większe od 2 cm (najlepiej, gdyby w ogóle ich nie było ).

Sfera zawracania wózkiem w dużej mierze będzie zależeć od wymiarów pojazdu. Przeciętny wózek dla niepełnosprawnych ma 56,5-69 cm szerokości i 112 cm długości. Jednak występują również mniejsze modele.