Zdrowie

Miedź i jej dobroczynny wpływ na organizm ludzki

Miedź jest pierwiastkiem o dobroczynnym wpływie na nasze ciało. Jej deficyt może być przyczyną licznych negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Na szczęście kubek miedziany i trochę wody są wystarczającym sposobem na to, by ich uniknąć. Na czym polega funkcja miedzi w naszym organizmie oraz skąd go pozyskiwać?

Za co odpowiada miedź w organizmie ludzkim?

Niewielkie ilości miedzi występują we wszystkich narządach naszego ciała. Miedź razem z pierwiastkiem żelaza odpowiada za rozprowadzanie tlenu po organizmie. To przede wszystkim jej zadaniem jest dbanie o sprawność mózgu i szybkość przesyłania impulsów. Rolą miedzi jest też wspieranie odporności oraz dbanie o sprawność serca i krwiobiegu. Następną istotną funkcją jest opóźnianie procesów starzenia oraz pozbywanie się z organizmu bakterii i wolnych rodników, które uszkadzają komórki.

W których produktach spożywczych znajduje się najwięcej miedzi?

Składniki spożywcze zawierające najwięcej miedzi to: kakao, wątróbka, niektóre nasiona i orzechy oraz otręby i płatki zbożowe. Przyswajalność miedzi zależy od wielu czynników. Najwyższą wchłanialność przypisuje się miedzi trafiającej do organizmu z pokarmami pochodzenia zwierzęcego. Wszyscy będący na dietach wegetariańskich powinni zadbać o włączenie do jadłospisu produktów bogatych w witaminę C i węglowodany, które wpłyną na poprawę przyswajania miedzi. Na spadek przyswajalności wpływa natomiast pożywienie bogate w cynę, cynk, fosfor, wapń i żelazo.

Kubki miedziane jako źródło miedzi

Do źródeł miedzi zaliczana jest także woda. Tu ilość miedzi będzie zależna przede wszystkim od typu rur oraz składu wody – w twardej wodzie stężenie będzie najmniejsze. Świetnym sposobem na to mogą być kubki miedziane. Umieszczając w nich wodę, w zaledwie kilka godzin można otrzymać zrównoważony poziom pH oraz wysokie nasycenie jonami miedzi. Efektem spożywania takiej wody jest poprawa nawilżenia oraz pozbycie się toksyn z organizmu. Wodę miedzianą powinno się wypijać z samego rana – to doskonały sposób na pobudzenie układu trawiennego. Poza aspektami zdrowotnymi, kubki miedziane doskonale ozdobią wnętrze.