Różności

Kiedy lepszy okaże adwokat, a kiedy radca prawny?

Każdy z nas pewnego dnia stanie do konfrontacji z sam na sam z wymiarem sprawiedliwości. W kwestiach związanych z dziedziczeniem, nabyciem nieruchomości czy rozwodem optymalnie pomogą fachowcy z dyplomem Wydziału Prawa, aplikacją i dużą dawką praktyki w zawodzie. Współcześnie skontaktowanie się z dobrą kancelarią jest nieskomplkowane – wystarczy wpisać do Google’a hasło adwokat Pabianice, Łódź czy Zduńska Wola. Czy ma jakieś znaczenie to, że będziemy dzwonić do adwokata lub radcy prawnego? Wszak to różne terminy, określające rodzaj specjalizacji

Adwokat i radca prawny – jakie są podobieństwa?

Adwokatem lub radcą prawnym może zostać każdy, kto ma za sobą 5-letnie studia prawnicze oraz 3-letnią aplikację adwokacką lub radcowską. Ukończenie stażu i przepisowych praktyk to podstawa wyznaczenia egzaminów organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. By zostać wpisanym na oficjalną listę radcow bądź adwokatów, aplikant musi go pozytywnie przejść. Podstawą określającą obowiązki każdego z nich są inne ustawy. Mamy więc dwa zbiory przepisów: o radcach prawnych i adwokaturze. Każdy z nich wyszczególnia, na czym polega dany status.

Co różni oba zawody?

Przy uważnym poznaniu różnice w obu tych grupach również są widoczne. Pierwsza z nich ukazuje się już podczas wykonywania aplikacji. Adwokaci zwykle skupiają się na Kodeksie karnym, zaś radcy prawni na prawie cywilnym. Nie ma takiego obowiązku, lecz możemy tu mówić o przyjętych specjalizacjach. Istnieją dwa niezależne organizacje zawodowe – radcowskie i adwokackie. Trzeba wiedzieć, że pomiędzy oba zawodami istnieje następna ważna różnica. Adwokatura to rodzaj niezależnej służby, zaś praca radcy prawnego może być sankcjonowana w formie zatrudnienia jak w prawie każdym przypadku profesji.

Na sali sądowej oba zawody można odróżnić dzięki kolorowi żabotu. Adwokata wyrożnia zielony dodatek, zaś radcę będzie wyróżniał niebieski.