Dom

Kamper czy przyczepa kempingowa – co jest lepsze?

Wielbiciele wyjazdów pełnych przygód podobną sympatią obdarzają zarówno kampery, jak i przyczepy kempingowe. Jeżeli nie miałeś wcześniej do czynienia ze światem caravaningu i masz wątpliwości, co okaże się najbardziej odpowiednie, nasze wskazówki mogą okazać się przydatne.

Kluczowa rozbieżność między kamperem a przyczepą turystyczną będzie taka, że pierwsza opcja samo w sobie stanowi pełne rozwiązanie i jest dosłownie domem na kółkach. Przyczepa kempingowa z kolei wymaga oczywiście przyłączenia do samochodu, w związku z czym musimy także zainwestować w napęd do przyczepy kempingowej. Obie możliwości mają wprawdzie całe mnóstwo pozytywnych cech i posiadają swoich zwolenników. Jak podjąć właściwą decyzję?

Przyczepa turystyczna okaże się lepsza, jeżeli cenisz relaks na polu kempingowym zsynchronizowany z różnego rodzaju wypadami. Doczepianą przyczepę możesz w tym czasie pozostawić w miejscu wypoczynku, a samochodem poruszać się już bez obciążenia. To wygodne także wtedy, gdy bierzemy pod uwagę nieco dłuższy pobyt, który wiąże się z potrzebą regularnych zakupów. Trudno bowiem przemieszczać się w obrębie miejscowości turystycznych, bezustannie wioząc ze sobą wszelki dobytek.

Z kolei kampery zawsze gwarantują wiele więcej przestrzeni użytkowej i zawsze możemy w nich liczyć na prysznic. Dodatkowo przemieszczanie się w samochodzie kempingowym przebiega sprawniej, o ile poruszasz się po odpowiedniej nawierzchni. Wejście w posiadanie kampera należy dobrze przemyśleć. Wiąże się on z większym wydatkiem niż tylko kupno przyczepy. Dodatkowo osobówką po odpięciu doczepki można poruszać się przez cały rok, a kamper przez całą zimę będzie musiał niestety stać w garażu. Właśnie dlatego powinno się również poważnie przemyśleć wynajem kampera na określony czas.