Dom

Jak dbać o budynek, aby nie tracił na wartości?

Najpewniejszą inwestycją będzie zawsze wyszukiwanie nieruchomości. Bardzo ważne jest stwierdzenie, czy budynek zostanie nam oddany w należytym stanie technicznym i konstrukcyjnym. Dzięki właściwym krokom możemy nawet zmienić cenę dobrze utrzymanego domu na atrakcyjnej działce, o co powinien zadbać jej posiadacz lub administrator.

Ekspertyzy budowlane

Jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu, trzeba sięgnąć po usługę ekspertyzy budowlanej. Powinna zjawić się nieruchomości fachowa siła, najlepiej rzeczoznawca, który własnym autorytetem potwierdza jej wykonanie i rezultaty. Ekspertyzy budowlane są poważnymi dokumentami, których nie należy bagatelizować. Gdy ten orzeczenie mówi o niedoróbkach konstrukcyjnych lub awariach, przede wszystkim poważnych, nie zważając na wydatki należy przystąpić do ich usunięcia.

Bywa bowiem, że zdarzają się różne zdarzenia. W takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa może zablokować realizację odszkodowania, jeśli poprzednie ekspertyzy budowlane określały usterki, które przed zdarzeniem nie zostały usunięte. W samej ekspertyzie możemy znaleźć zakres robót i kalendarium prac remontowych. Nie jest to widzimsię eksperta, a ich lekceważenie znacznie zmniejsza zakres bezpieczeństwa w takim budynku.

Zadbaj o remonty i zieleń przydomową

Większość nieruchomości ma swój fundusz przeznaczony na utrzymanie dobrego stanu estetycznego i konstrukcyjnego, na którym gromadzone są aktywa na poczet przyszłych napraw i renowacji. Najlepiej będzie nie odpuszczać tematu i prosić o kontrolę techniczną budynku i regularne renowacje. Nieruchomość powinna prezentować się ładnie z zewnątrz, a więc raz na jakiś czas jej elewacja wymaga odświeżenia. Gdy budynek pozostaje bez termoizolacji, prędzej czy później trzeba to uzupełnić.

Wszystkie dostępne przestrzenie, np. klatki schodowe, także są do obsłużenia przez fundusz remontowy. Trzeba także dbać o zieleń przed domem. Rolą gospodarza jest, aby opiekować się regularnie obszarem zieleni i w razie potrzeby wymieniać ją na nową.