Turystyka

Dzianina bawełniana – czym się różni od tkaniny i czym się cechuje?

Ekologiczna bawełna należy do naturalnych materiałów, który wybieramy bardzo chętnie na elementy codziennej garderoby bądź też tej na specjalne okazje. Funkcjonalna, miękka, jednak… zupełnie inaczej układająca się, gdy jest tkaniną, a inaczej, jeśli to dzianina. Czy jesteśmy w stanie z łatwością je rozróżnić?

Tkanina a dzianina bawełniana

Na tkaninę bawełnianą zawsze składają się 2 rodzaje nici, splatających się pod kątem prostym. Stworzony w ten sposób materiał nie rozciąga się, jednak nie jest przez to znacznie mniej elastyczna. Na ostatnią cechę może mieć wpływ domieszka elastanu. To tkanina ma za zadanie podkreślać figurę, ponadto jej wysoka odporność na wycieranie i rozciąganie, przy tym niewystępowanie efektu elektryzowania się, mają wpływ na to, że jest tak chętnie wybierana.

Tkanina ma naprawdę szerokie zastosowanie: może być wykorzystywana przy produkcji obrusów, pościeli, okryć wierzchnich, sukni, kostiumów, a dodatkowo uniformów. Oprócz tego charakteryzuje się szerszymi możliwościami zastosowania niż dzianina, a wśród powszechnie fabrykowanych splotów, możemy rozróżnić: płócienny, atłasowy czy skośny.

Dlaczego wybieramy bawełnę?

Bawełna jest przede wszystkim naturalna. Jest również przyjemna w dotyku, przewiewna oraz stosowana w niejednym wydaniu. Właśnie dlatego dzianina bawełniana jest naszym intuicyjnym wyborem, kiedy zestawiamy możliwości i zalety danych półfabrykatów.

Bawełna, mimo że wiąże się z nią wiele korzyści, może niestety podlegać nagminnemu gnieceniu się czy niszczeniu, jeśli zbyt długo przebywa w wodzie. Czy to dzianina bawełniana, czy raczej tkanina bawełniana – o każdy z materiałów musimy odpowiednio zadbać. Prać, pozwalać wyschnąć, prasować i używać w zgodzie z właściwym przeznaczeniem, a także oznaczeniami, jakie zazwyczaj znajdujemy na fabrycznych metkach.