Dom

Domki ogrodowe – o czym warto pamiętać, wybierając właściwy model

Kiedy kupimy działkę, momentalnie rozmyślamy o niedużych domkach ogrodowych. Co należy brać pod uwagę, by długo korzystać z niezapomnianych pobytów na łonie krajobrazu?

Po pierwsze – cena

Kiedy już podejmiemy decyzję o tym, że domki ogrodowe są wspaniałe i bezapelacyjnie powinniśmy mieć taki na swojej działce, pomyślmy nad wchodzącą w rachubę do przeznaczenia na to kwotą. Na rynku da się kupić domki ogrodowe różnych rozmiarów i mimo że generalnie konstrukcje wykonane z części prefabrykowanych są relatywnie niedrogie, im szybciej wzrasta powierzchnia, tym więcej środków musimy przygotować. Pomyślmy nad swoimi finansami i tym, czy będziemy mieć za co urządzić domek, który pojawi się na nowej posesji. Wprawdzie domki ogrodowe nie są tym samym, co domki letniskowe, znacznie większe i użyteczne, ale jeśli będziemy chcieli od czasu do czasu w domku ogrodowym spać, trzeba postarać się o to, by dobrze go wyposażyć.

Co z odpowiednim miejscem?

To kolejny aspekt, który należy przywołać, nim postawi się tego typu domek na własnej działce. Co prawda domki ogrodowe są dużo mniejsze od rekreacyjnych, lecz na niewielkiej posesji zajmą sporo miejsca. Czy nasza działka okaże się wystarczająco pojemna, by pomieścić domek ogrodowy i inne części ogrodu? Czy znajdzie się przestrzeń na grilla? Na szczęście obecnie można skorzystać z doradztwa ludzi, którzy zajmują się aranżacją przestrzeni, dlatego ten argument nie jest aż tak ważny jak aspekty pieniężne. Uda się to z na pewno w przypadku domków ogrodowych, zajmujących naprawdę małą powierzchnię i pełnić funkcję altany.

Domki ogrodowe – kwestia przeznaczenia

Podejmując decyzję o kupnie domku ogrodowego, musimy pomyśleć, jaką przypiszemy mu funkcję. Mamy zróżnicowane typy domków ogrodowych i każdy z nich spełnia inną funkcję. Niektórzy wolą wykorzystać swój domek na szopę, inni na przestrzeń wypoczynkową, inni tworzą nieduże konstrukcje z myślą o zabawie dla swoich pociech. Idealne okażą się te projekty, które posiadają zwiększony metraż i mogą łączyć w sobie kilka funkcji, np. dziennej altany, nocą zamieniającej się w miejsce do spania. Najwięcej zależy od sumy wydanej na domek.