Zdrowie

Czy kozie mleko daje coś extra w porównaniu do krowiego?

Kupić mleko od kozy czy od krowy – nie każdy orientuje się, które ma korzystniejszy zakres wpływu na człowieka. Czasami spotykamy się ze stwierdzeniem, że mleko od krowy jest zdrowe, ale to kozie ma więcej właściwości prozdrowotnych. Jednak czy tak jest istotnie? Jaki skład mają kozie mleko i krowie?

Witaminy i elementy mineralne w mleku kozim i krowim

Witaminowy pakiet w obu typach mleka jest zbliżony. Można zauważyć, że kozie mleko ma w sobie liczniejszy udział niacyny i wit. A. Tymczasem dla osób zmagających się z anemią to słabsza informacja, że znajdziemy w nim mniejsze ilości kwasu foliowego i witaminy B12. Za to najważniejsze pierwiastki, takie jak sód, wapń, fosfor i potas, znajdują się w nim w całkiem sporych ilościach. Pozostała ilość elementów mineralnych będzie adekwatna w produktach kozich i krowich.

Niektórzy wykorzystują mleko kozie w karmieniu najmniejszych dzieci. To zły wybór, gdyż, identycznie jak mleko od krowy, nie może być wykorzystane w diecie niemowlaków ze względu na wysoką suplementację białek, jak również – szczególnie w zastosowaniu mleka koziego – dużą wartość minerałów. Warto wziąć pod uwagę, że nerki w kształtują się przez cały pierwszy rok i nie są w stanie przerobić znaczących objętości składników mineralnych. Dla najmłodszych przez dłuższy okres obowiązkowe będzie dostarczanie mleka matczynego lub produktów modyfikowanych.

Kozie mleko – Czas na makroskładniki

Jedno i drugie mleko ma w sobie węglowodany – laktozę, której ilość jest zbliżona zarówno w krowim, jak i kozim. dla osób mających nietolerancję pokarmową na ten element kozi nabiał nie oznacza poprawy ich stanu. W przypadku tłuszczów kozie mleko ma ich więcej niż pełnotłuste mleko krowie. Oczywiście zawartość tłuszczu w jednym i drugim produkcie pochodną różnego rodzaju uwarunkowań, takich jak np.: podawana pasza, sposób hodowli itd. Na koniec należy przyjrzeć się zawartości protein. Białko to istotny element koziego mleka. Wielkości jednak okazują się podobne. Ważne są natomiast odmienności w budowie każdego z tych typów mleka. W produktach z hodowli krów dostajemy białko alfa 1 kazeinę o parametrach alergizujących. W mleku kozim natomiast ten lipid występuje w dużo słabszym nasyceniu, a zdarza się i tak, że jego stężenie jest bliskie zeru. To samo tyczy się kolejnego białka, występującego w mleku – laktoglobuliny (białka serwatkowego). Te komórki różną się budową w jednym i drugim przypadku, np. kozie nie zawiera metoniny, czyli znanego aminokwasu.