Zdrowie

Antyoksydacja i przeciwutleniacze – co musimy o tym wiedzieć?

Czynniki przeciwoksydacyjne pozostają jednymi z najbardziej oczekiwanych i najszerzej wpływających na organizm człowieka. Proces oksydacji jest jednym z głównych czynników obumierania komórek organizmów, a poza tym generuje rozwój wielu schorzeń. Kiedy oksydacja finalnie jest niekorzystna? Kiedy się jej przeciwstawiać?

W utlenianiu nie znajdziemy nic nienaturalnego

Oksydacja zachodzi w życiu od zawsze i pozostaje zupełnie naturalnym procesem. To w pierwszej kolejności za jej sprawą komórki w naszym ciele są cyklicznie wymieniane i zastępowane innymi, sprawnie działającymi. Z tego powodu samo utlenianie jest dla nas wręcz sprzyjające. To postęp i „siedzący” tryb życia przynosi coraz gorsze konsekwencje tego zjawiska. Wolne rodniki tworzone w zjawiskach oksydacyjnych to agresywne formy tlenu, które „kradną” elektron innym cząsteczkom, przez co te nie są już chemicznie obojętne. Sporo wysiłku, zanieczyszczenie ekosystemów, nerwowy tryb życia, UV – to wszystko może sprzyjać powstawaniu wolnych rodników i szybszemu starzeniu się. Z tego powodu jeszcze dokładniejszą wagę zaczęto przywiązywać do przeciwutleniaczy, inaczej substancji, które neutralizują wolne rodniki, a tym samym minimalizują ich negatywny wpływ na komórki. Jednak także w pewnym stopniu produkujemy samodzielnie barierę przed oksydacją. Jak wspomóc tkwiące w nas dobroczynne antyoksydanty?

Melatonina – hormon snu

Melatonina jest jednym z naszych naturalnych antyoksydantów pojawiających się codziennie w organizmie. Produkcja tego hormonu przebiega przede wszystkim w szyszynce, a kiedy jego nasycenie osiągnie właściwy stopień, stajemy się senni. Niestety zaburzenie rytmu dobowego, duża ilość światła niebieskiego, powoduje że wartość stężenia produkowanej melatoniny nie wystarcza. Wówczas sen człowieka nie daje odnowy biologicznej, a jak wiadomo nasz sen pozostaje kluczem do prawidłowego rozwoju.

Mięśnie i neurony współpracują z karnozyną

W przypadku gdy jakieś komórki wykorzystują ogrom energii (np. mięśnie i mózg), bądź pewien, że użytkują wiele karnozyny. Gdy posuwamy się w latach i tracimy mięśnie, jej nasycenie się radykalnie zmniejsza. Karnozynę możesz przyjmować profilaktycznie, w formie suplementu, dla ochrony krążenia i wsparcia regeneracji organizmu. Jak to zrobić, bez trudu dowiesz się wpisując w wyszukiwarkę: bezpieczna suplementacja.

Glutation – najważniejszy przeciwutleniacz w królestwie roślin i zwierząt

Glutation dominuje wśród przeciwutleniaczy w świecie roślin i zwierząt. Tworzą go nawet najmniejsze organizmy bez wyjątku, zaś jego wszechstronne przymioty są nie do przecenienia. Jest niezastąpiony w powstawaniu licznych enzymów i hormonów. Odpowiedni poziom glutationu wpływa na aktywność układu immunologicznego, poza tym usprawnia przenoszenie składników odżywczych w organizmie i zmniejsza stężenie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Glutation suplementuje się z warzywami i owocami, gdyż mamy go tam bardzo dużo.