Dom

W jaki sposób stworzyć toaletę dedykowaną inwalidom?

Fachowe przygotowanie miejsca zamieszkania dostosowanego do osoby niepełnosprawnej jest niezwykle ważne. Nie tylko przyczynia się do poprawy jej komfortu, ale w równym stopniu uniezależnia ją od pomocy innych. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych są teraz normą, ale co poza nimi powinno znaleźć się w jej wyposażeniu?

Dostosowywanie łazienki dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową – fundamentalne zasady?

Na samym początku najlepiej wziąć pod uwagę wielkość przestrzeni w trakcie wykonywania różnych manewrów, co umożliwi samowystarczalność w trakcie pielęgnacji. Jest to istotna część życia osób niepełnosprawnych , jak i w podeszłym wieku, ponieważ daje im komfort i poszanowanie godności osobistej. W toalecie nie powinno być ani jednego progu, w konsekwencji czego skutecznie zmniejsza się zagrożenie upadku, a pomieszczenie staje się bardziej funkcjonalne. Ponadto drzwi mają być szersze, aby zmieścił się przez nie wózek inwalidzki. Co więcej, ceramika sanitarna powinna zostać zamontowana na właściwym poziomie, czyli tak, by osoba niepełnosprawna była w stanie jej dosięgnąć (jest to odległość przeważnie pomiędzy 46 cm a 50 cm licząc od podłogi). Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych są w identyczny sposób znaczące i powinny znajdować się w prysznicu lub przy wannie tudzież w pobliżu umywalki. Zalecana jest instalacja deszczownicy, w której nie występuje brodzik i pomyślenie o specjalnej wnęce umożliwiającej dokładne umycie każdej partii ciała.

Jaki metraż powinna posiadać toaleta dla osoby niepełnosprawnej?

Toaleta przystosowana do preferencji osoby niepełnosprawnej powinna być wyposażona dedykowane akcesoria i sprzęt, jednakże najważniejszy element projektu stanowi dobór właściwych parametrów i ustawienie aparatury. Wózek inwalidzki potrzebuje przynajmniej półtora na półtora m swobodnej przestrzeni. Dzięki temu osoba niepełnosprawna zyskuje możliwość swobodnego poruszania się, a więc dobrze, aby łazienka była priorytetowo
obszerna, co może nie być wcale łatwe w przypadku pomieszczeń sanitarnych zlokalizowanych na blokowiskach (takie łazienki były konstruowane raczej na małe i wąskie niż przestronne). Wobec tego warto skusić się na kilka trików, na przykład rozkuć ścianę pomiędzy łazienką a kibelkiem, w celu wyłonienia większej przestrzeni i uniknąć niedogodności podczas korzystania z niej.

Łazienkę wypada wyposażyć w kabinę prysznicową lub przestronną wannę , której długość powinna wahać się od półtora do 1,7 metra długości (największą popularnością cieszy się model o wymiarach 160×100). Wanna polecana jest między innymi przez rehabilitantów, gdyż oddziałuje na jakość nastroju niepełnosprawnych, a zatem o ile tylko warunki na to pozwalają – to rozwiązanie dobrze byłoby wziąć pod uwagę już na wstępie. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych powinny znajdować się blisko wanny, dzięki czemu osoba z niepełnosprawnością nie napotka komplikacji z wejściem do niej (siła rąk umożliwia podniesie się). W kwestii kabiny prysznicowej warto rozważyć typ ścianki prysznicowej. Jest to kabina otwarta, składająca się z gładkich tafli szkła