Różności

Domki holenderskie – zagospodaruj swoją działkę

Czasem rodzina posiada w swoich zasobach posesję odziedziczoną po krewnych, z którą nic nie robi. Pierwszą myślą jest postawienie domku na działce, by tutaj spędzać urlopy, ale nie pozwala na to wygórowana cena. Lepszym pomysłem będzie zakup specjalnej konstrukcji, jaką jest dom holenderski.

Prosty sposób na własne urlopowe plany

Nie różni się on od standardów domku wypoczynkowego, wymagając od właściciela o wiele mniejszych wydatków. W wypadku gdy jesteśmy w stanie się prędko zdecydować na konkretny egzemplarz, wystarczy go nabyć i przywieźć na posesję. Kwatera na wakacje nadaje się do zagospodarowania od ręki. Prawdopodobnie postawimy go w odległości wymagającej mniej niż kilkadziesiąt minut drogi, zatem da się tam być co weekend.

Szybko i tanio

Każda realizacja budowlanej inwestycji wymaga co najmniej kilku miesięcy. Zakup domu holenderskiego trwa chwilę, toteż gdy wpadniemy na pomysł, by wypoczywać na własnej parceli uda się to zrealizować niemal błyskawicznie. Jeśli nie wchodzi w grę wzięcie dużej pożyczki, korzystniej znaleźć alternatywny przepis na własne cztery kąty na zamiejskiej posesji. Gdy nie chodzi o adres stałego zamieszkania, a dom być przeznaczony na miejsce miejsce pobytu urlopowego, nie warto tak obciążać domowego budżetu. W ofertach znajdziemy domki holenderskie nowe, a także używane, tańsze o 50 proc.

Zapomnij o papierologii

By postawić domki holenderskie, nie wymaga się specjalnych pozwoleń. To o wiele mniej zdenerwowania i straconego czasu. Kolejną ważną zaletą jest to, że działka, na której stawiamy dom, nie musi być naszą własnością. Wystarczy 21 dni, by stał on już legalnie, chyba że do tego czasu urząd na piśmie wyda odmowę. Co prawda to zgoda na cztery miesiące – nawet gdyby trzeba było zabrać domek, zawsze da się to zrobić bezproblemowo.

Woda i prąd

Co ważne – domki holenderskie mają odpływ ściekowy i prąd. Montuje się w nich ocieplenie, toteż można w nich spędzać również chłody. Trzeba jedynie ustalić, co będziemy robić w tej lokalizacji.

Oczywiście, nic nie jest idealne – domki holenderskie mają swoje wady. Wrażliwe na rdzewienie, niezbyt dobrze trzymają temperaturę w zimne dni i nagrzewają się gdy jest gorąco, oraz nie są dźwiękoszczelne. Domki holenderskie są jednak przeznaczone do okresowego zamieszkania i nie muszą służyć kilku pokoleniom, zatem jeżeli jesteśmy świadomi, na co się decydujemy, ich wady nie powinny nam tak bardzo przeszkadzać.